W sarmackiej Polsce nie było dworu, czy pałacu bez kominków. Teraz pełnią one bardziej funkcje dekoracyjne, tworzą przytulny nastrój, ale nie można lekceważyć faktu, że mogą stanowić również wydajne, ekonomicze i ekologiczne źródło ciepła. Od kilku lat, w wielu polskich domach, domownicy gromadzą się przy kominku. Ci, którzy budują dom, najczęściej decydują się na kominek z tradycyjnym paleniskiem lub gotowym wkładem. Efektywne działanie kominka zapewnia zgodna ze sztuką instalacja i właściwa izolacja. Kominki, poza funkcją typowo ozdobną, pełnią rolę pomocniczego, a czasami nawet głównego źródła ogrzewania.
RODZAJE KOMINKÓW
Każdy chce mieć kominek, ale dokonanie wyboru nie zawsze jest proste. Istnieje tyle rodzajów, że może zakręcić się w głowie.
Oto uproszczona klasyfikacja, uzależniona od różnych parametrów:
ze względu na użycie wkładu grzewczego:
otwarte – bez wkładu grzewczego;
zamknięte – z wkładem grzewczym;
ze względu na rodzaj używanego paliwa – np. na drewno, elektryczne, gazowe, biokominki.
ze względu na styl wykonania:
klasyczne – o kształtach nawiązujących do tradycji. Najczęściej wykonywane z kamienia, marmuru. Zwykle mają duże palenisko. Bardzo dobrze komponują się z klasycznymi wnętrzami, nadają im posmak dekadencji.
rustykalne – najpopularniejsze i zwykle najtańsze. Często wykonywane są z prefabrykowanych, gotowych do złożenia elementów, lub z łupanego piaskowca, marmuru, drewna, cegieł, polnych kamieni. Charakteryzują się dużymi rozmiarami. Często wokół lub obok paleniska umieszcza się blaty, a nad paleniskiem belkę kominkową.
kaflowe – nawiązujące stylistyką do tradycyjnych pieców kaflowych. Nadają pomieszczeniom nieco staroświecki, ale przytulny wygląd. Doskonale pasują zarówno do rustykalnych, jak i do nowoczesnych wnętrz.
nowoczesne – o zróżnicowanych kształtach. Zwykle proste i minimalistyczne. Najczęściej wykonywane z lekkich materiałów (np. gips kartonu), i wykończone tynkiem szlachetnym lub kamiennymi płytami. Zwykle są wkomponowane w ścianę.
ultranowoczesne – dominują nad wnętrzem, tworząc osobne przestrzenie.
Mają wymyślne kształty (np. eliptyczne lub trójkątne), i bardzo zdecydowane kolory. Często wykonywane są ze stali, blachy nierdzewnej i szkła. Zdarza się, ze montowane są w najbardziej zaskakujących miejscach (np. podwieszane do sufitu), lub mają obrotowe palenisko.
artystyczne – o najbardziej zaskakujących kształtach. Często wykorzystują pierwotnie służące do innych celów elementy (np. framugę drzwi czy zabytkowe kafelki).
ze względu na kształt fasady paleniska:
- z fasadą płaską;
- z fasadą pryzmatyczną – doskonałe zarówno do zwyklej, jak i do narożnej
- zabudowy;
- z fasadą półokrągłą.;
- narożne;
- otwarte na trzy strony;
- otwarte na dwie strony (vis a vis) – nazywane często „tunelem”;
- otwarte na cztery strony;
- paleniska z szybą soczewkowo ukształtowaną w obu płaszczyznach.
(*http://systemy-kominkowe.pl/systemy_kominkowe)
Poniżej zamieszczam schemat działania kominka, oraz zdjęcia przykładowych kominków we wnętrzach :-)
Bardzo fajnie napisane. Pozdrawiam serdecznie !
OdpowiedzUsuń